Sakarya'dan 24 Saat Güncel Haber -
$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Başkan Akcan Canlı Yayın Konuğumuz Oldu

Başkan Akcan Canlı Yayın Konuğumuz Oldu
  • 04.03.2016

Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan, Detay Siyaset programının canlı yayın konuğu aldı.

 

Medyadetay.com Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Gümüşel ile Köşe Yazarı Neşat Sazoğlu’nun konuğu olan Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan, ilçede yapılan çalışmalar, hayata geçirilen projeler ve yapılması planlanan hizmetler hakkında açıklamalarda bulundu.

Yayın 95.2 Radyo Akyazı, Medyadetay.com , Sakarya Haber , Akyazı Haber, Akyazı Havadis , Akyazı24 Akyazınet .com sakaryayenises internet sitelerinde canlı olarak verildi.

Büyükşehir Yasası ile Akyazı ilçesinin 5 kat büyüdüğünü söyleyen Başkan Akcan, bu yasanın önemli bir yasa olduğunu belirtti. Akyazı Belediyesi’nin gücünün yetmediği yerde Büyükşehir’den destek istediklerini ve bu desteği gördüklerini dile getirdi.

Akyazı’nın her yerinde bir çalışma olduğunu söyleyen Akcan, yeni binaların yükseldiğini belirterek, ilçe sakinleriyle sürekli bir arada olmaya özen gösterdiklerini söyledi. Büyükşehir yasası ile herhangi bir sıkıntı olmadığını ve olmayacağını söyledi. Planlı yürümenin önemine değinen Akcan, Akyazı’da planlı büyümeye dikkat ettiklerini dile getirdi.

Üç beldenin kapandığını belirten Akcan, beldelerin kapanmasını doğru bulduğunu söyleyerek, “Örneğin Kuzuluk 20 yılda alamadığı hizmeti bu kanundan sonra almıştır. 22- 23 ayda orada birçok hizmeti hayata geçirdik. Aksartepe, göl, orman projesi hayata geçecek. Bunlar bizim yaptıklarımız. Bir de Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı hizmetler var” dedi.

Akyazı’da tarım-hayvancılık, sanayi ve turizm üzerine bir takım çalışmalar yapıldığını söyleyen Başkan Akcan, Türkiye Ziraat Odası Başkanı Şemsi Bayraktar’ın da tarım alanında büyük destekler verdiğini dile getirdi. Şu anda turizme yöneldiklerini kaydeden Akcan, “Sakarya milletvekillerinin hepsi, bize destek veriyor. Akyazı önümüzdeki yıllarda turizm alanında çok büyük mesafeler alacak. Termal suyumuz var. Bu konuda bir yatırım yapılıyor” diye konuştu.

Termal su kullanımının İhlas’ın tasarrufunda olduğunu söyleyen Başkan Akcan, “Bu konuyla ilgili Bakanlık nezdinde girişimlerde bulunduk. Eğer bize de kullanım hakkı tanınırsa, termal konusunda daha fazla yatırımlar olabilir. Termal konusunda o zaman Akyazı’nın bir numara olacağına inanıyorum” dedi.

Jeotermal

Kuzuluk’ta yapılacak yeni bir termal otelle ilgili çalışmaların da sürdüğünü kaydeden Akcan, bu şirketin su alımıyla ilgili yaptığı çalışmalar nedeniyle ağaç kestiğini ileri sürenler olduğunu belirterek, “O zaman marjinal bir grup yaygara kopardı. Ancak şirketin tüm izinleri elinde. Bakanlıktan izin almışlar. Ben bizzat ağaç kesildiği söylenen yere gittim. Katliam falan görmedim. Bu tür çalışmalarda birkaç ağaç kesilmesi de normaldir. Bilseler ki bu çalışmaların Akyazı ekonomisine ne kadar katma değer katacağını, ama onu düşünmüyorlar” dedi.

Ballıkaya barajı

Ballıkaya barajının Akyazı için de, Sakarya için de, Türkiye için de bir nimet olduğunu söyleyen Başkan Akcan, Sapanca Gölü’ne alternatif olacağını belirtti. Akcan, Akyazı Belediyesi olarak Ballıkaya Gölünün çevresine çarpık yapılaşmaya izin vermeden, imara uygun bir şekilde yapılaşmaya açacaklarını dile getirdi. Gerekirse 18 uygulaması yapılacağını ifade eden Akcan, “Ballıkaya Baraj Gölü, Sapanca Gölüne alternatif olacak. 300 metre mesafede imara izin verilecek. Bunun bozulması da mümkün değil. Akyazı’da öyle bir düzen kuruyoruz ki, yıllar sonrasında bile bozulmayacak” diye konuştu.

Ballıkaya barajı inşaatı nedeniyle iki türlü sıkıntı yaşandığını kaydeden Akcan, “Arsa değerleriyle ilgili bir çalışma yapıldı. Dönüm fiyatları çok yükseldi. Bir de arsa içinde evi bulunanlara, değeri verilmediği için sıkıntı oldu. Bu konuda belediye olarak tip proje hazırlayıp, arsayı da vereceğiz. Şu anda herhangi bir sıkıntı yok” dedi.

Projeler

Akyazı Belediyesi halihazırda 30 projesi olduğunu söyleyen Akcan, yıllardır yapılacağı söylenen ancak bir türlü hayata geçmeyen projeleri hayata geçirdiklerini belirtti. Akcan, “Yıllardır yapılacağı söylenen MOBESE sistemini hayata geçirdik. 18 önemli kavşak noktasına MOBESE kamerası konuldu. Bir de plaka tanıma sistemi var. Karacasu deresiyle ilgili sıkıntı vardı. Yıllardır ıslah edilememişti. Biz bu dereyi ıslah ettik. 3 bin 330 metre uzunluğunda bir rekreasyon alanı yapıyoruz. 1. Etabı bitti, 2. Etabına başlıyoruz. Büyükşehir Belediyesi tarafından Akyazı Kültür Merkezi inşa ediliyor. Haziran ayında tamamlanacak. Önceden insanların geçmeye bile korktuğu Akyazı Gençlik Parkını düzenledik. Oraya güzel bir tesis yaptık. Akyazı’nın her yerinden insanların gittiği bir yer oldu. Oraya gidenler bize Allah razı olsun diyor. Bir de Trafik Park yaptık. Çocuklar, trafik kurallarını öğreniyor. Ayrıca bütün işçiliğini de Akyazı Belediyesi olarak biz yaptık. Akyazı’nın merkezinde 50 yıldır duran bir yerin parasını ödeyerek otopark yaptı. İki seneye kadar da katlı otopark yapacağız. Sakarya Afet Kriz Merkezi kurduk. Çünkü Sakarya deprem bölgesinde. Bunun çalışmalarını bitirdik. Böyle bir hizmet sadece Akyazı için değil Sakarya için de çok önemli. Akyazı olarak biz her konuda merkezle yarışırız. Buna ayak uydurmaya çalışıyoruz. Akyazı’da yine Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 bin kişilik sentetik bir saha yapılıyor. Akyazı, sporda Sakarya’da ilk sırada gelir. 25 tane spor kulübümüz var. Kuzuluk turizm merkezi. Yılda 600-700 bin insan geliyor. Sosyal aktivite merkezleri olması gerekiyordu. Teleferik hattını kuracağımız Aksartepe ve 110 dönümde orman park çalışmalarını başlattık. Gölpark da ayrı güzelliği olan bir yer. Aksartepe’de iki bina yapıyoruz” diye konuştu.

Muhtarlarla sık sık bir araya geldiklerini belirten Akcan, en fazla mevcut yolların bakımının yapılması talebiyle karşılaştıklarını söyledi. İnsanımız yapılan projeleri görmez, kendi ayak bastığı yerin iyileştirilmesini ister. Yolların bakımıyla ilgili olarak altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Altyapı bittikten sonra, asfaltı yapacağız. Ayrıca soğuk asfalt şantiyesi için ihaleye çıkacağız. Ara sokakların tamamını soğuk asfalt yapacağız” dedi.

Eğitim ve spor

Emekli eğitimci olan ve karate sporuyla ilgilenen Başkan Akcan, bunun bir avantaj olduğunu söyledi. Gençlerin ahlaklı yetişmesi için her türlü çalışmayı yaptıklarını dile getiren Akcan, “Günümüzün en büyük tehlikesi uyuşturucu. Buna alışanları tedavi etmek yerine, uyuşturucuya giden yolların tamamını kapatmak için çalışıyoruz. Akyazı Belediyesi şu anda, okullara, Kur’an kurslarına destek veriyoruz. Bizden yardım almak isteyen okulların, Akyazı Belediyesi’nin düzenlediği tüm kültür ve spor faaliyetlerine katılmasını şart koştuk. Geçen yıl yaptığımız müsabakalara 700 öğrenci katıldı. Bu sayı çok az. En az yüzde 60-70 katılım bekliyoruz. Bizim gençleri mutlaka bu tür etkinliklere çekmemiz gerekiyor. Gençler zaman geçirecek bir yer bulursa, kötü alışkanlıklara gitmez. Açtığımız 500 metrekarelik gençlik lokalinde satranç, bilardo öğreniyor gençlerimiz. Bu tür etkinlikleri her beldeye getirmemiz lazım. Bunları, gençlerimizi ve öğrencilerimizi kötü alışkanlıklardan kurtarmak için yapıyoruz. Bilgi Kültür Evi’nde de faaliyetlerimiz devam ediyor. Akyazı’nın her okulundan öğrenciler, sınavlara hazırlanıyor. Tek amacımız, gençliği güzel ahlaklı yapmak. Eğitimci kişiliğimizin Akyazı’da örnek olmasını amaçlıyoruz. Gençliği kurtarırsak, Akyazı’nın geleceği parlaktır” diye konuştu.

Akbalık

Başkan Akcan, Akbalık’ta yaşanan vahim bir olay sonrasında güreşlere ara verildiğini söyledi. Akbalık’ın yeniden eski günlerine dönmesi için çalıştıklarını kaydeden Akcan, 10 Temmuz’da yapılacak güreşlere, Türkiye’nin önemli başpehlivanlarının katılacağını ifade etti.

20160303102740

Reklam
Prof. Dr. Necmettin Erbakan Siyasi Hayatı Boyunca Kimlerle İttifak Kurdu Necmettin Erbakan, 21 MSP yöneticisiyle birlikte yargılandı. Hakkında verilen hüküm...
Meteoroloji’den Marmara için kuvvetli sağanak uyarısı
Yağışlı havanın etkisi altına giren Marmara Bölgesi'nin güney ve doğusunda, öğle saatlerine kadar sağanak bekleniyor.
Türk bilim insanları yeni bir kanser ilacı üretti
Türk bilim insanlarının geliştirdiği metal kompleks bileşik, hücre kültürü ve diğer testleri başarıyla geçerek ABD Patent Ofisi tarafından patent almaya...
Öğrenci affından 500 binin üzerinde kişi yararlanacak
Öğrenci affı kapsamında yapılacak düzenlemenin yasalaşmasıyla öğrencilikle ilişiği kesilen 500 bini aşkın kişi, üniversite eğitimine devam edebilecek.
İYİ Parti sosyal medya ekibi çalışanı Çoraklık FETÖ’den gözaltına alındı
İYİ Parti Genel Merkez İletişim Sorumlusu Kerim Çoraklık, Fetullahçı Terör Örgütü'nün propagandasını yaptığı gerekçesiyle gözaltına alındı.
8 milyon lira değerinde 2 Tevrat ele geçirildi
Bilecik’te jandarma ekiplerinin düzenlediği operasyonda, piyasa değeri 8 milyon lira olan 2 Tevrat ele geçirildi.
MHP’nin seçim müzikleri belirlendi
MHP'nin 24 Haziran'da yapılacak seçimlerde kullanacağı müzikler belirlendi.
Milletvekili aday listelerinde son gün 21 Mayıs
24 Haziran'da yapılacak seçimler için siyasi parti genel merkezleri milletvekili aday listelerini en geç 21 Mayıs saat 17.00'ye kadar YSK'ya...
Tüberküloz Laboratuvarı açıldı
Daha önce ilimizden Kocaeli’ne gönderilen Tüberküloz numuneleri tahlillerinin, ilimizde yapılması için Korucuk’ta kurulan Tüberküloz Laboratuvarı hizmete açıldı. İl Sağlık Müdürü...
“Yeni sistemle daha güçlü yerel yönetimler”
Türkiye Belediyeler Birliği Mayıs Ayı Meclis Toplantısı’na katılan Başkan Toçoğlu, “24 Haziran’dan sonra yeni bir sisteme geçiş yapacak olan ülkemizde,...
Metrekareye 36,2 kilogram yağış düştü
Sağanak yağışların etkisini sürdürdüğü Sakarya’da metrekareye 36,2 kilogram yağış düştü. SASKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ekiplerin yaşanabilecek sorunlara karşı 24...
Büyük zam geliyor! 618 bin kişinin yüzü gülecek
Hükümetin üç ayda bir 797 lira olan yaşlılık aylığının bin 500 liraya çıkarılmasına yönelik düzenlemesi, 65 yaş üstündeki muhtaç, güçsüz...
Gürcan (Koç) Doğan Kimdir
İstanbul Bağcılar Belediyesi’nde Makine, Elektrik, Ruhsat Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü, Strateji Geliştirme Müdürlüğü ve Kentsel Tasarım Müdürlüğünde Mühendislik ve İdari...
Şemdinli’de 6 terörist öldürüldü
Hakkari Şemdinli Kani Rash bölgesinde devam eden hava destekli operasyonlarda bölücü terör örgütü mensubu 6 terörist etkisiz hale getirildi.
Vahşete sert tepki! Suriyelileri hedef…
Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde 9 aylık hamile Suriyeli kadının tecavüze uğradıktan sonra 10 aylık bebeğiyle birlikte öldürüldüğü olaya Bakan Kaya’dan çok...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ