Sakarya'dan 24 Saat Güncel Haber -
$ DOLAR → Alış: 7,37 / Satış: 7,40
€ EURO → Alış: 8,94 / Satış: 8,97

Bİ DÜNYA KADIN ERENLER’DE VELİLERLE BULUŞTU

Bİ DÜNYA KADIN ERENLER’DE VELİLERLE BULUŞTU
  • 21.12.2015

 

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen Bi Dünya Kadın Projesi kapsamında Erenler’de velilere seminer düzenledi.

MEB-DER Genel Başkanı Ali Akıllı , toplumun verdiği roller, görev ve sorumluluklar, toplumun bireyi nasıl gördüğü, algıladığı, beklentileri ile ilgilidir. İnsan doğuştan kendisini eşsiz ve benzersiz görme eğilimindedir. Bu eğilimi destekleyen değerler sevilir, desteklenmeyen değerlerden kaçılır. Hiç kimse aynı beyne ve kişiliğe sahip olmadığına göre çatışma işte burada başlamaktadır.

Toplumsal bir sorun olan kadına yönelik şiddet en yaygın insan hakları ihlalidir ve suça eğilimi artırır.  Aile içerisinde ekonomik, fiziksel, cinsel ve psikolojik  şiddet olarak ayrı başlıklarda incelenebilir.

Şiddet , yalnızlık , utanma, başarısızlık suçluluk, yetersizlik ve değersizlik hissi ,  konsantrasyon güçlüğü, özgüven kaybı, madde bağımlılığı ve şiddete bağlı rahatsızlıklar meydana getirir.

Şiddet ortamında büyüyen çocuklarda şiddeti önleyemedikleri için suçluluk hissederler. Hırsızlık, okuldan kaçma, kavga gibi davranış bozuklukları diğer çocuklara nazaran daha sık  görülür dedi.

 

MEB-DER Bi Dünya Kadın Projesi Eğitmeni eğitimci ve sosyolog Necmettin Akgül yaptığı sunumda  farklı coğrafyalarda yaşayan kadınların durumuna değindi. Buna göre ;

 Çin Toplumunda Kadın

Çinlilerde kadın, insan sayılmaz, ona isim bile verilmezdi. Ailede kadın söz sahibi değildi, boşanma hakkı erkeğe aitti. Eski Çinlilerde kadın kocasının kölesi sayılır, kocası ve çocuklarıyla birlikte yemeğe oturamazdı. Ayakta durur, onlara hizmet ederdi.

Fars Toplumunda Kadın

Kadın, kocasına mutlak itaate mecbur tutulmuştu. Bir erkeğin birden fazla kadınla evlenmesi normaldi. Hatta kan bağı nikâha mani olmuyordu.

Romalılarda kadın

Kadın hiçbir zaman hür değildi. Eski Romalılar kadını her kötülüğün anası saydıkları için evliliği benimsemezlerdi. Eğer kadın kız doğurursa veya sakat çocuk doğurursa kocasının onu öldürme hakkı vardı. Kocası öldüğü zaman kadına miras kalmazdı. Kadının ev işlerini ihmal etmesi boşanma sebebi sayılmaktadır. Kadının mahkemeye gidişi ve şahitliği yasaktı.

Slav toplumunda kadın

Kadın Slav toplumunda eşya durumundadır. Ruslarda kadın ölen kocasıyla birlikte gömülmektedir.

Hint Toplumunda Kadın

Birden fazla kadınla evlilik normal olarak görülmekteydi. Dul kadınlar yeniden evlenemezdi.

Ölen kocasının öbür dünyada da onun sevgisine ihtiyacı olduğu düşünülerek yakılarak öldürülürdü.

Yunan Toplumunda Kadın

Eski Yunanlılarda kadının saygı değer bir yanı yoktu.  Eşyadan farksız olan bir kadın, tıpkı diğer mallar gibi miras kalır veya birine bağışlanabilirdi. Yakın akraba ile evlenmeler çoktu.

Moğol Toplumunda Kadın

Aile, anaerkil bir özellik göstermekteydi. Dıştan evlenme vardı. Evlenmede kızın rızasına ihtiyaç duyulmazdı. Çok evlilik normal olup dul kalan kadınların yeniden evlenmeleri yasaktı.

İslam öncesi Arap toplumunda

Cahiliye Arap toplumunda kadınlar genel olarak iki sınıf teşkil ediyorlardı. Hürler ve cariyeler. Araplarda evlenmek dinî bir mahiyet taşımadığından kadın ancak çocuk sahibi olduktan sonra aileye dâhil olabilmektedir. Kadınlar varis olma hakkına sahip değildi. Kız çocukları kabul görmeyip öldürülüyordu

İslam Öncesi Türk Toplumunda ve Devletlerinde Kadın

Kadının temel nitelikleri “annelik” ve “kahramanlık” olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tek eşlilik Türk ailesinin vazgeçilmez bir özelliğidir

Hunlar döneminden itibaren kadın-erkek ayrımı yapılmadığı ve kadının erkeğin tamamlayıcısı olarak kabul edildiğinden kadınsız hiçbir iş yapılmazdı.

Göktürklerde ve Uygurlarda kağanın karısı hatun devlet işlerinde kocasıyla birlikte söz sahibidir.

Selçuklular Döneminde Türk Kadın

İlk Müslüman Türk devletleri hanedanlarına mensup kadınlar, özellikle siyasî ve idarî hayattaki ağırlıklarını muhafaza etmiş ve zaman zaman gereğini ifa etmişlerdir.

Selçuklularda hatunlardan bazıları sarayda sultanın yanında değil geçici veya devamlı olarak başka bir şehirdeki sarayda kalırdı.  Sultanla birlikte otursun veya oturmasın hatunun emrinde küçük çaplı idarî ve askerî teşkilat, özel bir hazine, özel bir vezir ve diğer görevliler bulunmaktaydı.

Osmanlı Devleti’nde Türk Kadını

Osmanlı döneminde kadının durumuna bakıldığında aileyi oluşturan en önemli unsurlardan biri kadındır. Anadolu Bacıları Teşkilâtı olarak bilinen bu teşkilat kadınların belirli bir eğitimden geçmeleri ve sosyal hayatta rol almalarına imkan sağlıyordu.  Verilen bu eğitimler ile kadınların kimlik sahibi olmaları ve farklı alanlarda meslek sahibi olmaları amaçlanıyordu.

Teşkilât, kadınlar arasındaki yardımseverliğin, konuk-severliğin, doğruluk ve merhametliliğin gelişmesine katkı sağladığı gibi Türk dilinin, Türk kültürünün ve İslâm anlayışının hanımlar arasında yayılmasını hızlandırmıştır.

 

Akgül sunumda ayrıca Dünyada en az her 3 kadından 1’i , fiziksel veya cinsel şiddete uğramıştır.

Avrupa’da her 4 kadından 1’i fiziksel şiddet görmüştür.

Dünya üzerinde her ırk ve ülkeden dört aileden birinde aile içi şiddet görülür. Başbakanlık Aile Araştırma Kurumunun yaptırdığı bir araştırma sonucuna göre ülkemizde ailelerin %34’ünde fiziksel şiddet, %53’ünde sözlü şiddet uygulanmakta ve ev içi şiddet yoğun olarak yaşanmaktadır.

Şiddet, eğitimli ve ekonomik geliri yüksek ailelerde de görülür. Şiddet uygulayanlara da şiddet mağdurlarına da toplumun her kesiminde rastlanabilmektedir. Bununla birlikte, eğitimli ve yüksek ekonomik düzeydeki ailelerde şiddetin varlığını saklama eğiliminin daha yüksek olduğu görülmüştür.

Pek çok mağdur ekonomik nedenler, toplumsal baskılar, çocuklarını zor durumda bırakmama, çaresizlik, nasıl yardım alacağını bilememe gibi nedenlerle evini terk edemez.

Aile içi şiddete alkol kullanımını gerekçe göstermek, şiddet içeren davranışla ilgili sorumluluk almayı reddetmektir. Alkol, şiddet kullanımını artırabilir; ama ikisi farklı sorunlardır. Birinin tedavisi, diğer sorunu ortadan kaldırmayabilir.

Hem şiddete doğrudan maruz kalan hem de annesinin, babasının veya kardeşlerinin sık sık küçük düşürüldüğüne, tehdit edildiğine ya da dayak yediğine şahit olan çocuklar şiddetten olumsuz etkilenir. Her iki durumda da çocuğun kendine saygısı, büyüklere duyduğu güven duygusu ve yaşam sevinci yara alır diye ifade etti.

MEB-DER Genel Başkanı Ali Akıllı ; Aile içinde şiddet gören kişiler yasalar tarafından korunmaktadır. Şiddete uğrayanlar kendi güçlerini fark ettiklerinde, toplumda ve çevrelerinde var olan kaynaklardan (akrabalar, arkadaşlar, komşular, adli makamlar, kadın sığınma evleri, danışmanlık merkezleri) destek alabilirler dedi.

meb-der ali akıllı meb-der bi dünya (2) meb-der bi dünya (1)

 

 

 

Reklam
Prof. Dr. Necmettin Erbakan Siyasi Hayatı Boyunca Kimlerle İttifak Kurdu Necmettin Erbakan, 21 MSP yöneticisiyle birlikte yargılandı. Hakkında verilen hüküm...
Meteoroloji’den Marmara için kuvvetli sağanak uyarısı
Yağışlı havanın etkisi altına giren Marmara Bölgesi'nin güney ve doğusunda, öğle saatlerine kadar sağanak bekleniyor.
Türk bilim insanları yeni bir kanser ilacı üretti
Türk bilim insanlarının geliştirdiği metal kompleks bileşik, hücre kültürü ve diğer testleri başarıyla geçerek ABD Patent Ofisi tarafından patent almaya...
Öğrenci affından 500 binin üzerinde kişi yararlanacak
Öğrenci affı kapsamında yapılacak düzenlemenin yasalaşmasıyla öğrencilikle ilişiği kesilen 500 bini aşkın kişi, üniversite eğitimine devam edebilecek.
İYİ Parti sosyal medya ekibi çalışanı Çoraklık FETÖ’den gözaltına alındı
İYİ Parti Genel Merkez İletişim Sorumlusu Kerim Çoraklık, Fetullahçı Terör Örgütü'nün propagandasını yaptığı gerekçesiyle gözaltına alındı.
8 milyon lira değerinde 2 Tevrat ele geçirildi
Bilecik’te jandarma ekiplerinin düzenlediği operasyonda, piyasa değeri 8 milyon lira olan 2 Tevrat ele geçirildi.
MHP’nin seçim müzikleri belirlendi
MHP'nin 24 Haziran'da yapılacak seçimlerde kullanacağı müzikler belirlendi.
Milletvekili aday listelerinde son gün 21 Mayıs
24 Haziran'da yapılacak seçimler için siyasi parti genel merkezleri milletvekili aday listelerini en geç 21 Mayıs saat 17.00'ye kadar YSK'ya...
Tüberküloz Laboratuvarı açıldı
Daha önce ilimizden Kocaeli’ne gönderilen Tüberküloz numuneleri tahlillerinin, ilimizde yapılması için Korucuk’ta kurulan Tüberküloz Laboratuvarı hizmete açıldı. İl Sağlık Müdürü...
“Yeni sistemle daha güçlü yerel yönetimler”
Türkiye Belediyeler Birliği Mayıs Ayı Meclis Toplantısı’na katılan Başkan Toçoğlu, “24 Haziran’dan sonra yeni bir sisteme geçiş yapacak olan ülkemizde,...
Metrekareye 36,2 kilogram yağış düştü
Sağanak yağışların etkisini sürdürdüğü Sakarya’da metrekareye 36,2 kilogram yağış düştü. SASKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ekiplerin yaşanabilecek sorunlara karşı 24...
Büyük zam geliyor! 618 bin kişinin yüzü gülecek
Hükümetin üç ayda bir 797 lira olan yaşlılık aylığının bin 500 liraya çıkarılmasına yönelik düzenlemesi, 65 yaş üstündeki muhtaç, güçsüz...
Gürcan (Koç) Doğan Kimdir
İstanbul Bağcılar Belediyesi’nde Makine, Elektrik, Ruhsat Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü, Strateji Geliştirme Müdürlüğü ve Kentsel Tasarım Müdürlüğünde Mühendislik ve İdari...
Şemdinli’de 6 terörist öldürüldü
Hakkari Şemdinli Kani Rash bölgesinde devam eden hava destekli operasyonlarda bölücü terör örgütü mensubu 6 terörist etkisiz hale getirildi.
Vahşete sert tepki! Suriyelileri hedef…
Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde 9 aylık hamile Suriyeli kadının tecavüze uğradıktan sonra 10 aylık bebeğiyle birlikte öldürüldüğü olaya Bakan Kaya’dan çok...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ