Sakarya'dan 24 Saat Güncel Haber -
$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,06

“İslam’ın hikmetini yayabilecek bir sese ihtiyaç var”

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Tokyo Camisi ve Türk Kültür Merkezi ile Abdürreşid İbrahim Efendi’nin kabrini ziyaret etti, Türk-Japon Müslüman cemaatle bir araya geldi.

“İslam’ın hikmetini yayabilecek bir sese ihtiyaç var”
  • 13.03.2015

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Bir takım terör örgütlerinin, terör gruplarının İslam’ı baskıyla, kafa kesmeyle, adam öldürmekle, insanlara zulmetmekle neredeyse eşdeğer gösteren, bu yanlış uygulamaların aksine, İslam’ın hikmetini, irfanını bütün Japonlara yayabilecek, anlatabilecek gerçekten medeni bir sese, medeni bir soluğa ihtiyaç var” dedi.

Kurtulmuş, Tokyo Camisi ve Türk Kültür Merkezi’ni ziyaret etti. Cuma namazını burada kılan Kurtulmuş, daha sonra Türk-Japon Müslüman cemaatle öğle yemeğinde bir araya geldi.

Kurtulmuş, yaptığı konuşmada, 1985’te yıkılan caminin yerine, Osmanlı tarzında inşa edilen Tokyo Camisi’nin 2000 yılında açıldığını söyledi.

Japonya’nın İslam ile tanışmasının eski tarihlere dayandığını ifade eden Kurtulmuş, ülkenin, özellikle Sibirya’dan Kazan Türklerinin gelmesiyle başlayan Müslümanlıkla tanışma süreci bulunduğunu anlattı.

Abdürreşid İbrahim Efendi’nin Kazan Müslümanlarının öncülerinden olduğunu anlatan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Türkiye’de maalesef çok az tanınıyor. Son derece önemli ve çok yönlü bir şahsiyet. Bir tarafı Özbek, bir tarafı Türk olan birisi. Buraya gelmiş, Japonya’da uzun yıllar faaliyette bulunmuş. Hem önemli bir ilim adamı hem önemli bir seyyah hem de önemli bir mücahit. Burada bulunmuş, uzun yıllar Japon kraliyet ailesinin fertleriyle iyi ilişkilerde bulunmuş, onlarla tanışmış ve burada İslamiyet’in yayılmasına, Japonların Müslüman olmasına önemli katkısı bulunmuş. Tokyo Camisi’nin yapılmasında da Abdürreşid İbrahim, en büyük pay sahibi.”

Numan Kurtulmuş, Türk-Japon Müslüman cemaatin bu cami bünyesinde faaliyetlerini sürdürdüğüne işaret ederek, caminin ilanihaye faaliyet göstermesini, Japonların İslam ile tanışmasına, bu topraklarda İslam, irfan ve hikmetinin yaygınlaşmasına vesile olmasını diledi.

“Özellikle son zamanlarda İslam adına ortaya çıkan karanlık bazı görüntülerin, bir takım İslamofobi faaliyetleriyle birlikte bütün dünyada olduğu gibi Japonya’da da İslam’ın adını kirlettiğini, Japon toplumuyla Müslümanlık arasına bir mesafe koymaya başladığını maalesef görüyor ve biliyoruz” diyen Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla bir takım terör örgütlerinin, terör gruplarının İslam’ı baskıyla, kafa kesmeyle, adam öldürmekle, insanlara zulmetmekle neredeyse eşdeğer gösteren, bu yanlış uygulamaların aksine, İslam’ın hikmetini, irfanını bütün Japonlara yayabilecek, anlatabilecek gerçekten medeni bir sese, medeni bir soluğa ihtiyaç var. Tokyo Camisi İslam’ın medeni yüzünü Japonya’ya tanıtan, gösteren önemli bir merkezdir. Biz de bu caminin burada aktif şekilde Japonlara hizmet etmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. Türkiye olarak caminin bundan sonraki süreçlerde de önemli bir kültür, irfan ve hikmet merkezi olarak faaliyetlerine devam etmesi için üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getireceğiz. Umut ediyorum ki İslam’ın güler yüzü, medeni yüzü, gerçek yüzü, insancıl yüzü, buradan, bu merkezden bütün Japon halkına yayılmaya devam edecektir.”

-Abdürreşid İbrahim Efendi’nin kabrine ziyaret

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, daha sonra Abdürreşid İbrahim Efendi’nin kabrini ziyaret etti. Abdürreşid İbrahim Efendi hakkında bilgi veren Kurtulmuş, Trablusgarp Harbi’ne katıldığını, Balkan Harbi çıktığında Japonlara, Hindistanlılara, Ruslara, tüm tanıdıklarına “Osmanlı’ya yardım etmesi için” mektuplar gönderdiğini söyledi.

Abdürreşid İbrahim’in her yeri gezdiğini ve bütün bu seyahatlerini Sebil-ür Reşad dergisinde yayınladığını dile getiren Kurtulmuş, aynı zamanda Mehmet Akif Ersoy ve Eşref Edip ile çok yakın arkadaş olduğunu, İstanbul’da konferanslar verdiğini ifade etti.

Abdürreşid İbrahim Efendi’nin Müslüman halkın cehaletini ortadan kaldırmak için İslami mektepler kurduğunu da bildiren Kurtulmuş, “Kitapları var, çok yönlü bir insan ancak Türkiye’de az tanınıyor” diye konuştu.

Kurtulmuş’a, ziyaretlerinde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay da eşlik etti.

(AA)

.

Reklam
Prof. Dr. Necmettin Erbakan Siyasi Hayatı Boyunca Kimlerle İttifak Kurdu Necmettin Erbakan, 21 MSP yöneticisiyle birlikte yargılandı. Hakkında verilen hüküm...
Meteoroloji’den Marmara için kuvvetli sağanak uyarısı
Yağışlı havanın etkisi altına giren Marmara Bölgesi'nin güney ve doğusunda, öğle saatlerine kadar sağanak bekleniyor.
Türk bilim insanları yeni bir kanser ilacı üretti
Türk bilim insanlarının geliştirdiği metal kompleks bileşik, hücre kültürü ve diğer testleri başarıyla geçerek ABD Patent Ofisi tarafından patent almaya...
Öğrenci affından 500 binin üzerinde kişi yararlanacak
Öğrenci affı kapsamında yapılacak düzenlemenin yasalaşmasıyla öğrencilikle ilişiği kesilen 500 bini aşkın kişi, üniversite eğitimine devam edebilecek.
İYİ Parti sosyal medya ekibi çalışanı Çoraklık FETÖ’den gözaltına alındı
İYİ Parti Genel Merkez İletişim Sorumlusu Kerim Çoraklık, Fetullahçı Terör Örgütü'nün propagandasını yaptığı gerekçesiyle gözaltına alındı.
8 milyon lira değerinde 2 Tevrat ele geçirildi
Bilecik’te jandarma ekiplerinin düzenlediği operasyonda, piyasa değeri 8 milyon lira olan 2 Tevrat ele geçirildi.
MHP’nin seçim müzikleri belirlendi
MHP'nin 24 Haziran'da yapılacak seçimlerde kullanacağı müzikler belirlendi.
Milletvekili aday listelerinde son gün 21 Mayıs
24 Haziran'da yapılacak seçimler için siyasi parti genel merkezleri milletvekili aday listelerini en geç 21 Mayıs saat 17.00'ye kadar YSK'ya...
Tüberküloz Laboratuvarı açıldı
Daha önce ilimizden Kocaeli’ne gönderilen Tüberküloz numuneleri tahlillerinin, ilimizde yapılması için Korucuk’ta kurulan Tüberküloz Laboratuvarı hizmete açıldı. İl Sağlık Müdürü...
“Yeni sistemle daha güçlü yerel yönetimler”
Türkiye Belediyeler Birliği Mayıs Ayı Meclis Toplantısı’na katılan Başkan Toçoğlu, “24 Haziran’dan sonra yeni bir sisteme geçiş yapacak olan ülkemizde,...
Metrekareye 36,2 kilogram yağış düştü
Sağanak yağışların etkisini sürdürdüğü Sakarya’da metrekareye 36,2 kilogram yağış düştü. SASKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ekiplerin yaşanabilecek sorunlara karşı 24...
Büyük zam geliyor! 618 bin kişinin yüzü gülecek
Hükümetin üç ayda bir 797 lira olan yaşlılık aylığının bin 500 liraya çıkarılmasına yönelik düzenlemesi, 65 yaş üstündeki muhtaç, güçsüz...
Gürcan (Koç) Doğan Kimdir
İstanbul Bağcılar Belediyesi’nde Makine, Elektrik, Ruhsat Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü, Strateji Geliştirme Müdürlüğü ve Kentsel Tasarım Müdürlüğünde Mühendislik ve İdari...
Şemdinli’de 6 terörist öldürüldü
Hakkari Şemdinli Kani Rash bölgesinde devam eden hava destekli operasyonlarda bölücü terör örgütü mensubu 6 terörist etkisiz hale getirildi.
Vahşete sert tepki! Suriyelileri hedef…
Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde 9 aylık hamile Suriyeli kadının tecavüze uğradıktan sonra 10 aylık bebeğiyle birlikte öldürüldüğü olaya Bakan Kaya’dan çok...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ